Τα παιδιά του Πειραιά πρωταθλητές Ευρώπης: Ολυμπιακός -Μίλαν 3:0

Στη πόλη Νιόν της Ελβετίας γράφτηκε ιστορία, οι Νέοι τουΟλυμπιακού πέτυχαν έναν άθλο που θα θυμούνται σε όλη τους τη ζωή και οι μελλοντικές γενιές θα τους μνημονεύουν. Η ομάδα Κ19, δηλαδή οι νέοι ηλικίας μέχρι 19 ετών, του Ολυμπιακού σκαρφάλωσε στην κορυφή της Ευρώπης. Τα μαγικά παιδιά του Συλαϊδόπουλου έκαναν φύλλο και φτερό την αντίστοιχη ομάδα της ιταλικής Μίλαν, επικράτησαν 3-0 και σήκωσαν το κούπα του UEFA Youth Laegue. Πρώτο κύπελλο για οποιαδήποτε ελληνική ομάδα στο διασυλλογικό επίπεδο της UEFA.

O Ολυμπιακός χτύπησε σαν “καταιγίδα”, καθώς ο αγώνας έμπαινε στο 60ό λεπτό. Τρία αλλεπάλληλα γκολ μέσα σε έξι (6) λεπτά: Στο 60ό λεπτό ο Μουζακίτης, στο 61ο ο Παπακανέλλος, στο 66ολεπτό ο Μπάκουλας. Από εκει κι έπειτα τα “μωρά” του Ολυμπιακό χόρευαν πάνω στο χορτάρι, μέχρι που ο διαιτητής σφύριξε τη λήξη του ματς, εκεί στο γήπεδο της ελβετικής πόλης  κι άρχισαν πλέον ξέφρενοι πανηγυρισμοί από τους φίλους του Ολυμπιακού, όπου Γης…

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σίνα, Κ. Κωστούλας, Κουτσίδης, Πρεκατές, Κουτσογούλας, Μπάκουλας, Μουζακίτης, Αλαφάκης, Παπακανέλλος, Πνευμονίδης, Χ. Κωστούλας

ΜΙΛΑΝ: Ραβέιρ, Μάνιο, Σίμιτς, Ενσιαλά, Μπαρτεζάγκι, Στάλμαχ, Μαλασπίνα, Τζερόλι, Σκότι, Καμάρντα, Σία.

Φωτό: sport 24.gr